Program

KrimfestivalenKrimfestivalens program inneholder noe for enhver krimsmak. Her finner du forfatterintervjuer, paneldiskusjoner, foredrag, opplesninger og krimgallaer. Det kommer forfattere fra inn- og utland, og svært mange av de kjente norske krimforfatterne er med.

Festivalens arrangementer vil skje på flere scener, de fleste av dem på Centralteatret eller i Cappelen Damm-huset. Det blir også arrangementer hos Tanum, Eldorado, Norli, ARK og Narvesen.

Alle arrangement er gratis. 

Torsdag 6. mars

Klokkeslett Åsted Program
11.00 Cappelen Damm, Halvbroren Festivalåpning
Prolog ved Hans Olav Lahlum
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
11.30 Cappelen Damm, Halvbroren Årets festivalforfatter: Karin Fossum
Professor Hans H. Skei foredrar om Karin Fossum og fire forfattere velger sin favoritt Fossum-roman: Torkil Damhaug, Johan Theorin, Yrsa Sigurdardottir og Gunnar Staalesen.
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
12.15 Cappelen Damm, Halvbroren Krimåret 2013 ved Rivertonklubbens president Hans H. Skei.

Avsløring av de nominerte til Rivertonprisen
Fredrik Wandrup intervjuer noen av de nominerte.

Streames LIVE på www.krimfestivalen.no

13.00 Eldorado Bokhandel Krim for ungdom
Hans Olav Lahlum, Jørn Lier Horst og Tom Kristensen.
Programleder: Guttorm Andreasen
13.15 Cappelen Damm, Halvbroren Blodbad
Møte med Johan Theorin og Viveca Sten.
Programleder: Fredrik Wandrup
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
13.45 Cappelen Damm, Halvbroren Blodbad
Møte med S.J. Bolton, Belinda Bauer og Shane Kuhn.
Programleder: Aslak Nore
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
14.15 Cappelen Damm, Halvbroren Grusomhetens teater – volden i krimlitteraturen
Gunnar Staalesen, Jørn Lier Horst, Mons Kallentoft og Jakob Melander.
Programleder: Nils Nordberg
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
15.00 Cappelen Damm, Halvbroren Blodbad: Eksotisk krim – fransk, spansk og sør-afrikansk krim
Dolores Redondo, Olivier Truc og Margie Orford
Programleder: Tom Egeland
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
15.00 Eldorado Bokhandel Nordisk mestermøte
Mons Kallentoft, Yrsa Sigurdardottir og Jón Óttar Ólafson.
Programleder: Sarah Natasha Melbye
15.30 Norli Universitetsgata Krimkafé
Olivier Truc, Johan Theorin og S.J. Bolton.
Programleder: Janneken Øverland  
15.30 Narvesen Continental Møte med Jørn Lier Horst
15.45 Cappelen Damm, Halvbroren Jens Lapidus snikleser
Lapidus leser for første gang fra sin kommende roman: Vip-rommet
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
16.00 Tanum Karl Johan Krimkafé
Jørn Lier Horst, Jorun Thørring og Jakob Melander
Programleder: Fredrik Wandrup
16.15 Cappelen Damm, Halvbroren Islendingene: Fra blodige sagaer til bestialsk krim
Møte med Yrsa Sigurdardottir og Jón Óttar Ólafson.
Programleder: Sarah Natasha Melbye
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
16.30 Ark Egertorget Krimkafé
M.J. Arlidge, Dolores Redondo og Margie Orford.
Programleder: Guttorm Andreasen
16.45 Teaterkjeller’n i Centralteatret Krimforfattere = tyver
Hans Olav Lahlum, Arild Aspøy, Chris Tvedt og Elisabeth Gulbrandsen.
Programleder: Eystein Hanssen
17.30 Teaterkjeller’n i Centralteatret OP-5 TIMEN
Mark Billingham, Shane Kuhn og Derek B. Miller.
Programledere: Asbjørn Slettemark og Aslak Nore
18.15 Teaterkjeller’n i Centralteatret Svensk krim – best i verden?
Viveca Sten, Johan Theorin, Jens Lapidus og Mons Kallentoft
Programleder: Nils Nordberg

Krimteatersport med Det andre teatret
Torgny Aanderaa, Camilla Frey og Nils Petter Mørland

20.00 Centralteatret, Hovedscenen URPREMIERE PÅ DØDEN GÅR TIL SCENEN av Gunnar Staalesen
En minikrimfarse med Anders Hatlo, Monica Hjelle og Mads Jørgensen

Blodbad
Møte med Gunnar Staalesen, Margie Orford, Johan Theorin og Mark Billingham.
Programleder: Asbjørn Slettemark

Fredag 7. mars

Klokkeslett Åsted Program
11.00 Cappelen Damm, Halvbroren Døden på norsk
Jørn Lier Horst, Jan-Erik Fjell, Kurt Aust og Jan Ove Ekeberg.
Programleder: Sarah Natasha Melbye
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
11.45 Cappelen Damm, Halvbroren Blodbad
M.J. Alridge, Olivier Truc, Derek B. Miller og Belinda Bauer.
Programleder: Tom Egeland
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
12.30 Cappelen Damm, Halvbroren Psykiatri og krim
Torkil Damhaug, Eystein Hanssen, Jan Mehlum og Jorun Tørring.
Programleder: Fredrik Wandrup
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
13.15 Cappelen Damm, Halvbroren Krimromanene og virkeligheten
Hanne Kristin Rohde, Jørn Lier Horst, Chris Tvedt, Elisabeth Gulbrandsen og Marit Reiersgård
Programleder: Aslak Nore
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
14.00 Cappelen Damm, Halvbroren Hvordan bruke virkelige hendelser i krim
Hans Olav Lahlum, Jakob Melander, Jan Ove Ekeberg og Kurt Aust.
Programleder: Tom Egeland
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
14.45 Cappelen Damm, Halvbroren Finnes det en nordisk krimformel?
Olivier Truc, Johan Theorin, Mons Kallentoft, Knut Faldbakken og Ørjan N. Karlsson.
Programleder: Kari Birkeland
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
15.00 Eldorado Bokhandel Krimkafé
Viveca Sten og Hans Olav Lahlum.
Programleder: Aslak Nore
15.00 Tanum Karl Johan Krimkafé
Piper Kerman, Johan Theorin og Jørn Lier Horst.
Programleder: Asbjørn Slettemark
15.30 Cappelen Damm, Halvbroren Mord, mennesker og konspirasjon
Tom Kristensen, Jan Erik Fjell, Arild Aspøy og Torkil Damhaug.
Programleder: Fredrik Wandrup
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
15.30 Ark Egertorget Krimkafé
Frode Granhus, Belinda Bauer og Mons Kallentoft.
Programleder: Janneken Øverland
15.30 Narvesen Continental Møte med Yrsa Sigurdardottir 
16.00 Teaterkjeller’n i Centralteatret Fredagspils med Tom Egeland og ny, norsk krim
Ole Kristian Ellingsen, Ragnar Enger, Ann-Christin Gjersøe, Marit Reiersgård, Monika N. Yndestad, Hanne Kristin Rohde og Frode Granhus.
Programleder: Tom Egeland
17.00 Teaterkjeller’n i Centralteatret OP-5 timen
Anne Holt og Chris Tvedt
Programledere: Asbjørn Slettemark og Aslak Nore
17.45 Teaterkjeller’n i Centralteatret Handler amerikansk krim om hevn og norsk om rettferdighet?
Jørgen Jæger, Vidar H. Andersen, Eystein Hanssen, Jorun Thørring og Gunnar Staalesen.
Programleder: Nils Nordberg

Hva vi har lært av Jo Nesbø
Knut Nærum og tekstforfatterne fra Nytt på nytt: Askild Hagen og Jørgen Mehren

19.00 Cappelen Damm, Halvbroren Teatervorspiel: Quiz
Hva kan Gunnar Staalesen og Tom Egeland om sine egne bøker?

Gunnar Staalesen og Tom Egeland
Programledere: Fredrik Wandrup og Tom Stalsberg
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
20.00 Centralteatret, Hovedscenen DØDEN GÅR TIL SCENEN av Gunnar Staalesen
Mordmysterium med mord, detektiver og forfattere.

Blodbad
Møte med Tom Egeland, Piper Kerman, Yrsa Sigurdardottir og Torkil Damhaug.
Programleder: Fredrik Wandrup

22.15 Cappelen Damm, Halvbroren Dagbladets krimquiz
Ved Tom Stalsberg og Fredrik Wandrup

Lørdag 8. mars

Klokkeslett Åsted Program
12.30 Cappelen Damm, Halvbroren Dødstrømpene
Jorun Thørring, Sidsel Dalen, Marit Reiersgård, Unni Lindell og Monika N. Yndestad.
Programleder: Kari Birkeland
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
13.15 Cappelen Damm, Halvbroren Krim i verdens rikeste land
Sidsel Dalen, Jan Ove Ekeberg, Tom Kristensen, Marit Reiersgård og Hanne Kristin Rohde.
Programleder: Fredrik Wandrup
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
14.00 Ark Egertorget Krimkafé
Jørgen Jæger, Piper Kerman og Jørn Lier Horst.
Programleder: Tom Stalsberg
14.00 Cappelen Damm, Halvbroren Karakter eller plot?
Torkil Damhaug, Hans Olav Lahlum, Sonja Holtermann, Ann-Christin Gjersøe og Frode Granhus.
Programleder: Aslak Nore
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
14.30 Eldorado Bokhandel Krimkafé
Hanne Kristin Rohde, Øystein Wiik og Jørgen Jæger.
Programleder: Sarah Natasha Melbye
14.45 Cappelen Damm, Halvbroren Hvordan påvirker filmer og tv-seriene krimlitteraturen?
Chris Tvedt, Jørn Lier Horst, Jan Mehlum og Ørjan N. Karlsson.
Programleder: Nils Nordberg
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
15.00 Narvesen Continental Møte med Hans Olav Lahlum
15.30 Cappelen Damm, Halvbroren Orange is the new black
Piper Kerman
Programleder: Asbjørn Slettemark
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
16.15 Teaterkjeller’n i Centralteatret Klassisk krimmatiné med Nils Nordberg

Radioteatret live med Andrea Bræin Hovig og Lasse Kolsrud. Innledning ved Else Barratt-Due.

Sherlock Holmes lever, leve Sherlock Holmes ved Nils Nordberg

Norsk kriminallitteratur på 15 minutter: Knut Nærum

17.30 Teaterkjeller’n i Centralteatret Op-5 timen
Ulrik Imtiaz Rolfsen og Harald Klungtveit
Programledere: Aslak Nore og Asbjørn Slettemark
18.30 Cappelen Damm, Halvbroren Krim og musikaler med Øystein Wiik

Knut Nærum: Norsk kriminallitteratur på 15 minutter

Streames LIVE på www.krimfestivalen.no

19.00 Cappelen Damm, Halvbroren Teatervorspiel med Krimteatersport v/Det andre teatret 
Torgny Aanderaa, Camilla Frey og Eirik Skarsbø
Streames LIVE på www.krimfestivalen.no
20.00 Centralteatret, Hovedscenen DØDEN GÅR TIL SCENEN av Gunnar Staalesen
Mordmysterium med mord, detektiver og forfattere.

Blodbad
Møte med Karin Fossum, Hans Olav Lahlum, Jørn Lier Horst og Unni Lindell
Programleder: Gunnar Staalesen

22.30 Cappelen Damm, Halvbroren Krimnachspiel og minikonsert med Chris Tvedt og gjengangerne

 

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Du kan bruke disse HTML-kodene og -egenskapene: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>